EFT (Emotional Freedom Technique) Kullanılarak Sigaranın Bırakılması

eft
EFT, bilinçaltındaki olumsuz duygular, korkular, inanç ve yargıların yarattığı blokajlardan hızlıca ve çok etkili bir şekilde kurtulmak amacıyla akupunktur noktaları kullanılarak yapılan Duygusal Özgürleşme Tekniği’dir.

EFT, iğnelere ihtiyaç duyulmayan basit bir duygusal akupunktur sistemidir. Vücudumuz sübtil enerjilerden meydana gelir. Negatif bir duygu geliştirdiğimizde vücudumuzun enerji sisteminin akışı bozulur. EFT ile ana meridyen noktalarına vurduğunuzda vücudumuzdaki enerji akışı düzelme eğilimine, dengeye ulaşmaya çalışır. EFT herkes tarafından öğrenilebilir. Her yerde ve birkaç dakikanızı vererek uygulayabileceğiniz, kolay fakat hızlı sonuçlar alabileceğiniz bir tekniktir.

Aşağıda bu tekniği çok genel olarak, önemli gördüğüm ayrıntılarını sigara bağımlılığından kurtulma ile ilgili bir alıştırma üzerinde göstererek anlatacağım.

Sigarayı bırakmak niyetinde olan kişi öncelikle bu alışkanlığını bir takım kuşkular, engeller, istekler, endişeler ve duygular sebebiyle devam ettirdiğini anlamalıdır. Ancak uygulayacağınız bu teknik sadece sigara içenleri değil sigara içmeyenleri de kapsamakta, günlük yaşamımızda stresi oluşturan türlü sebeplerden özgürleşebileceğimiz önemli bir araç sunmaktadır.


Sigarayı Bırakmak için takip edeceğimiz basit EFT adımları;

1- Sigara içme alışkanlığına sebep olduğunu düşündüğünüz 1-2 olayı hatırlamaya çalışın ya da daha çok hangi durumlarda sigara içiyorsanız not alın. Hatırladığınız bu bilgileri tekniğin başarıya ulaşması için başlangıç noktası olarak kullanacağız. Eğer hatırlayamıyorsanız bu kısmı uygulamanızın dışında bırakabilirsiniz.

2- Sorun ya da duygularınızın yoğunluğunu 1 ‘den 10 ‘a kadar rakamlar ile derecelendirin. Örneğin Stres hissetme 7 gibi. Amacımız çalışmanın sonunda tekrar derecelendirme yaparak sonuca ne kadar ulaşabildiğimizi ölçmek.

3- Şimdi ellerinizi parmaklarınız açık ve avuç içleri birbirine bakacak şekilde göğüs hizasına kaldırın. Önce iki başparmağınızı uçların birbirine 7-8 defa vurun. Bunu çok set bir şekilde yapmayın. Sonra aynı vuruşlara sıra ile işaret, orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmaklar şeklinde devam edin. Avuç içlerinizi birbirine değdirin ve dairesel hareketler yaparak birbiriyle ovuşturun. Bu yarım dakika süren çalışma ellerinizdeki çakra ve meridyenlerin alıcı hale gelmesine ve ellerinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Ellerinizde biriken stres ve elektrik yükü daha kolay akacaktır.

4- Aşağıdaki Hazırlık (Setup) olumlamasını ve 1 numaralı maddede not aldığınız duyguya referans vererek bir ya da daha fazla tekrar ediniz. Bu olumlama sırasında Karate noktasına işaret ve orta parmaklarınızın ucu ile emin vuruşlar yapmalısınız. Karate noktası, serçe parmağınızın tarafında bileğinizden yukarıda ve elinizin yan tarafına denk gelen yumuşak etli kısımdır.

Sigarayı terk etmekten şüphe duymama rağmen, derinden ve tamamen kendimi kabul ediyorum.”

Şimdi aşağıda belirtilen noktalara işaret ve orta parmağınızı birleştirerek 5-7 defa kararlı bir şekilde tıplayın. Vuruşlarınız rahatsız edecek sertlikte olmamalıdır. Amaç bu noktalardan geçen meridyenleri uyarmak bloke olmuş enerjiyi akmaya zorlamaktır.

Kaş (Kaşınızın burnunuz ile birleştiği nokta): “Sigarayı bırakma konusunda şüpheliyim.“
Gözün Dış Yanı: “Sigarayı bırakabileceğimden şüpheliyim
Gözün Aşağısı (Elmacık kemiğinin üstü): “Şüphelerim sigarayı bırakma ile ilgilidir
Burnun Altı (Üst dudağın ortası): “Sanmam ki sigarayı bırakabileyim
Çenenin Ortası: “Denediğim diğer tüm şeyler başarılı olmadı
Köprücük Kemiğinin Aşağısı: “Ben hâlâ gerçekten sigarayı bırakabileceğimden kuşkuluyum
Koltuk Altının Aşağısı: “Şüphelerim sigarayı bırakma ile ilgilidir
Başın Tepesi: “Sanmam ki sigarayı bırakabileyim

5- Derinden birkaç nefes alıp verin. Bedenlerinizde akmaya hazır olan negatif duygu yükünün topraklanmasını kolaylaştıracaktır. Birkaç yudum su için. Gevşemenize ve rahatlamanıza izin verin.

6- İkinci maddeye dönerek hissettiğiniz duygunun şimdiki seviyesini 1 ila 10 arasında belirleyeceğiniz bir numara ile tahmini olarak derecelendirin. Örneğin çalışılan konuda 7 seviyesinde belirlediğiniz stres halen aynı derecede sizi rahatsız ediyor mu? Rahatsızlığınızı azaltmak için tüm süreci ikinci maddeden itibaren baştan alın. Başa dönüp tekrar etmek tamamen sizin hislerinizin azalıp azalmadığı ile ilgili bir kararınızdır.

Bu tekniği bir kaç hafta, günün sonunda tek başına ve sakin bir ortamda yatmadan önce uygulamanızda fayda vardır.

Sigaraya sebeb olan korkular, endişeler, sorunlar ve engeller oldukça çeşitli ve kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için başlangıç seviyesinde verdiğimiz bu örnek çok hızlı bir şekilde sizin sigarayı bırakmanız sonucunu doğurmayabilir. Ancak sigara bağımlılığından kurtulmak için saydığımız negatif duyguların tamamına ilk denemenizde ulaşabilir stres ve gerginlik yaratan sorunlarınızı bilinçli hale getirebilirsiniz. Sonuç olarak sigara bağımlılığından kurtulmak için gerekli temelleri atmış olacaksınız.

Geliştirici: Erdinç Gürsözer


Faydalanılan Kaynak:
Darren Hiller is a Stop Smoking Expert, Board Certified Hypnotist & EFT Practitioner.
http://www.darrenhiller.com

0 yorum: