Servet Oluşturmanın Dört Elementi - Gary DouglasBüyürken annem bana; “Şampanya zevkin ve bira bütçen var.” derdi. Ben de o zaman tamam, dedim, şampanya bütçesine sahip olacağım ve iyi bira içeceğim.

Çoğumuz çocukken, her şeyin bizim için mümkün olduğuna dair bir algıya sahiptik. Ailelerimiz bize bir şeyler verirken biz hala daha fazlasını istiyorduk. Çoğumuzun ailesi “Neden sadece sana verdiklerim için şükretmiyorsun?!” gibi şeyler söyledi. Bizim cevabımız da; “Çünkü daha fazlası var! Neden bana her şeyi vermiyorsun?” oldu.

Her şeye sahip olamayacağınız bahanesiyle kaç tane yalan satın aldınız? Ya eğer olabilseydiniz? Ya kendinize her şeye sahip olmak için izin verseydiniz? Ya yargı yapmak ve nerede yanlış yaptığınızı düşünmek yerine durup şöyle söyleseydiniz; “Oh! Burada farkında olduğum bir olasılık var. Bunu yaratmak için ne gerekir?”

Servet ve bolluk mümkün. Daha fazlası mümkün. Siz almaya istekli misiniz? Bunu seçmeniz için ne gerekir?

Servet Oluşturmanın 4 Elementi

1. Paraya SAHİP Olmaya İstekli Olun

Paraya sahip olmaya istekli misiniz? Yoksa sadece para harcamaya mı? Eğer sadece para harcamaya istekliyseniz elinize geçen her şeyi harcamak zorundasınız. Zengin insanlar paraya SAHİPtir ve paraya sahip olduğunuzda onu nerede ve ne zaman harcayacağınızı SEÇEBİLİRSİNİZ.
 

İşte deneyebileceğiniz bir şey. Şehirdeki en pahalı dükkana girin. Sorun; “Eğer para söz konusu olmasaydı ve bu dükkandaki her şeyi alabilseydim, burada neyi seçerdim?”. İstediğimizi düşündüğümüz şeylerin %90’ı paramızın yetmeyeceği şeylerdir. Bize öğretilen, en değerli şeylerin en pahalı ve paramızın yetmeyeceği şeyler olduğudur.

Havayı solumaya paranız yetiyor mu? Hayır. Sadece havayı solumayı seçersiniz. Ya eğer paraya da havaya baktığınız gibi bakmaya başlasaydınız? Eğer para, nefes alıp vermek gibi olsaydı kendinize ona sahip olma izni verir miydiniz?

2. Şükran Duyun ve Daha Fazlasını İsteyin

Bugün sahip olduğunuz her şey için şükran duyabilirsiniz ve yine de daha fazlasını isteyebilirsiniz. Ben sahip olduğum her şey için şükran duyuyorum VE istemeyi asla bırakmıyorum.

Benim, eğer daha fazlasını istersem daha fazlasının ortaya çıkacağına dair alışılmadık bir bakışım var. Eğer isteğimi sınırlarsam daima sınırlı bir hayatın peşinde koşacağım. O yüzden her zaman daha fazlası için sorarım. Kendimi başarısız görmem ve hayatım mükemmel olmadığı zaman sinirden deliye dönmem. Aldığım her şey için şükran duyuyorum ve istemeye devam ediyorum. Şükran, hiç beklenmedik şekilde hayatıma daha fazlasını davet ediyor.

3. Paranın Amacının Daha Fazla Yaratmak Olduğunu Fark Edin

Bugünün seçimi, yarının geleceğini yaratır. Bugün seçtiğiniz şey, yarın sahip olacağınız geleceği belirler.

Bir işte çalışmaktan ya da bir sınıfta öğretmekten ne kadar para elde edeceğinize bakmayı bırakın, çünkü bu, bugünün “problem”ini çözer. Yaptığınız her şeye “Bu ne gelecek yaratacak?”, “Bu seçimle hangi geleceği yaratacağım?” noktasından bakın.

Başkalarının sahip olmadığı kapasitelere sahipsiniz. Bunları, para yaratmak için mi kullanıyorsunuz? Yoksa yaratamadıklarınız yüzünden kendinizi yargılamak için mi?

4. Hayatınıza Ekleyin

Bizlere hayatı yaşamanın, eve, arabaya, karıya ya da kocaya ve çocuklara sahip olmak olduğu söylendi. Bunlar hayatınızı yaşamakla ilgili değil. Bunlar zaten hayatınızı YAŞADIĞINIZ için ortaya çıkan şeylerdir. Bunlar hayatınıza ekleyebileceğiniz şeylerdir.

Her gün “Hemen para yaratacak hayatıma ne ekleyebilirim?” diye sorun. Haftada 40 saat çalışıyorum, daha fazlasını yapamam, bakış açısına geçmeyin.

Hiç şu deyişi duydunuz mu; “Eğer bir işin yapılmasını istiyorsan onu yoğun birine ver.”. Onu yoğun birine verin, her zaman yapılır. Neden? Çünkü yoğun kişiler hiçbir şeyi sınırlama olarak görmediklerinden daha fazlasını yapabilirler. Onlar her şeyi olasılık olarak görürler. Eğer farklı bir seçim yaparsam burada neler mümkün?

Servet yaratabilirsiniz. Bolluk içinde yaşayabilirsiniz. Seçiminiz yaratır. Onu seçecek misiniz? Ona sahip olacak mısınız? O olacak mısınız?

Gary Douglas


0 yorum: