Yaşamımızda direnç yaratan hangi yanlış referanslara sahipsiniz


Geçen bir kırtasiyede para çalışması ile ilgili fotokopi çektirirken kâğıt üzerindeki sorular kırtasiyedeki kadının dikkatini çekti. Para ile üç duygu sorusuna takıldı ve bana dönüp para ile ilgili aklıma gelen ilk şey “Ondan nefret ettiğim. Ondan nefret ediyorum ama onun için çalışmak zorundayım. Çocuklarımın ihtiyacı var. “ dedi.

Şöyle bir durdum ve ona şunu sordum, “Nefret ettiğin bir şey hayatında olur mu? Sen senden nefret eden birinin hayatında kendine yer bulabilir misin?” diye sordum. 

“Eğer parayı hayatında istiyorsan onunla arkadaş olmalısın dost olmalısın ki seni hiçbir zaman terk etmesin.”

Şunu fark ettim ki yaşamda birçok kişi aynen o kırtasiyeci kadın gibi düşünüyordu. “Para için çalıştıklarını.” Kimse aslında olan şeyin nihayetinde istediğimiz hayatı gerçekleştirmeye hizmet ettiğinin farkında değildi. 

Gerçek şu ki yaşamımızda ne yapıyorsak hepsi gerçekleştirmek istediğimiz hayata hizmet için yapıyoruzdur. Para bize istediğimiz yaşamı gerçekleştirmeyi kolaylaştıran araçlardan birisidir.  Biz yaşamımızda para yaratma peşinde koşarken aslında gerçekleştirmek istediğimiz yaşam peşinde koşmaktayız. Para için çalıştığımızı düşünürken aslında yaptığımız şey kendimiz için çalışmak. 


Herkes bu dünyada kendisi için çalışıyor. Yaptığı her şeyi kendisi için sahip olmak istediği kimlik, kişilik ve etiketler için yapıyor. 

Bir erkeğin aile reisi olarak eve para getirmesi, çocuklarını iyi bir eğitim alma peşinde koşması aslında tamamen kendisi içindir. Kendi gerçekleştirmek istediği dünyayı yaratmak ve kendine bir konum oluşturmak içindir. Bu realitede toplumda bir yer bulmak ve kendisini saygı duyulan yapabilmek için bir işe sahip olması gerekiyor. Aynı şekilde kendisini erkek ve güçlü hissedebilmesi için bir kadına ve çocuklarına bakma yetisine sahip olduğu bir duruma ihtiyacı var. 

Yine babalık kimliğine sahip olmak için çocuklara, iyi bir baba, çocukları ile ilgilenen bir baba etiketine sahip olabilmek için ise çocuklarına iyi bir imkân sunmaya ihtiyacı var. Aynı şekilde kadın içinde öyledir. Yaptığı her şeyi sahip olmak istediği kimlikler ve etiketler için yapar. 

Buradaki anlamamız gereken temel gerçek yaptığımız her şeyi başkası için değil kendimiz için yaptığımızın farkında olmaktır. Bir şeyi yapmamaya direndiğimizde aslında kendimize direniyoruz.  Kendi yaratmak istediğimiz hayata direnç gösteriyoruzdur. 

Şimdi geriye çekilip yaşamınıza tepeden objektif olarak bir bakmanızı istiyorum. 

Yaşamınızda neleri olmaya, yapmaya nelere sahip olmaya, direnç gösteriyorsunuz?

Yaşamınızdaki neleri baba, anne, patron, eş, çocuk veya para için yaptığınızı düşünüyorsunuz? 

Buralarda görmeyi ret ettiğiniz sizinle ilgili doğru olan şeyler neler?

Başkaları için değil de kendiniz için yaşadığınızın ve yaptığınız her şeyi kendiniz için yaptığınızın farkında olsaydınız, nasıl davranırdınız ve neler yapardınız?

Yaşamınızdaki en önemli şeyi kendiniz yapsaydınız ve kendinize özen gösterseydiniz bu nasıl olurdu? 
 Kim olurdunuz?
Nasıl bir hayatınız olurdu?

Bugün hemen şimdi bütün bunların ötesinde neyi seçerseniz istediğiniz yaşamı yaratırsınız?

Daha başka neler mümkün?

Halis Şahiner***********************************
KONTROL SENDE kitabımı satın alarak daha fazla proses edinmek ister misiniz?

KENDİ KENDİNİZİN YAŞAM KOÇU OLUN***********************************************

0 yorum: