Güzel Konuşma Egzersizleri

Yorum yazan arkadaşların dikkatine bu yazı alıntıdır. Ben kendimde bu çalışmayı yaptım. Faydasını gördüğüm için sitemde paylaştım.  Bu konuda benim ihtisasım yoktur. Saygılarımla. 
                                                              Halis Şahiner

************************************************

*********************************************

Detaylı Çalışma yapmak isteyen kişiler buradaki linkten Güzel Konuşma Kitabını İndirebilirler.

Youtube'dan bulunan Diksiyon Eğitimi videosunu sayretmenizi tavsiye ederim 


Önceleri zorlanacağınız bu çalışmayı, her gün asgari iki defa bütün harfleri okuyacak şekilde uygulayınız. 15-20 gün sonra çok farklı bir performansa sahip olacaksınız. Kurşun kalem veya tükenmez kalem artık seçim sizin ağzınızı açıp kalemi yatay şekilde ağza yerleştirip yani ısıracakmış üsteki ve altaki dişlerinin arasına kalemi yatay şekilde koyup dişlerinle kalemi sıkıca tutacaksınız daha sonra aşağıda yazacağım çalışmayı alçak ses tonuyla okumaya başlayacaksınız. İlkin biraz zorlanacaksın ağzından salya akacak ama devam edeceksiniz. Sonuç Muhteşem.

 

ÜNLÜLERİN DOĞRU ÇIKARMA ÇALIŞMASI

(A) Abana’dan Adana’ya abarta abarta apar topar ahlatla ağdalı avuntucu ahmakın avandaklıklarını aparanlardan Acar Abdullah ile akıllı Abdi akşam akşam geldi.’’Al bu takatukaları, takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatuları takatukalamam derse takatukacıdan takatuları takatukalatmadan al getir.’’dedi.
(I) Iğdır’ın ığıl ığıl akan ılıman ırmağının kıyıları ıklım tıklım ılgın kaplıdır.
(O) Okmeydanı’ndan Oğuzeli’ne otostop yap; Oltu’da volta at, olta al; Orhangazi’de Orhanelili Orhan’a otostopluk öğret; sonra da Osmancık’lı Osman’a otoydu. totoydu, fotoydu, dök.
(U) Uluborlu’lu utangaç Ulviye ile Urla’lı uğursuz Ulvi uğraşa uğraşa Urfa’daki urgancılara uzun uzun, ulam ulam urgan sattılar.
(İ) İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş’in istif istiridyeleri mi, yoksa, İskilipli İspinoz işportacı İshak’ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi bilemiyorum? İbiş ile Memiş mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi?
(E) Eğer Eleşkirtli eleştirmen Eşref ile Edremitli Bedri’yi Ege’nin en iyi eğercisi biliyorlarsa, ben de Ermenekli Erdem Ergene’nin en iyi elektrikcisidir, derim.
(Ö) Özbezön’ün özbeöz Ödemişli öngörülü öğretmeni Özgüraslan ile Özgülaslan özellikle özerk ön öğretimde öylesine özverili, övünç verici ve övgüye değer kişiler ki; hani tüm öğretim örgütleri içinde en özgün örnek onlardır diyebilirim.
(Ü) Ürdünlü ünlü üfürükçü Üryani Ünye, Üsküdar, Ürgüp üzerinden ülküdeşlerine üstüpü, üstübeç, üvez, üzüm, üzengitaşı ve üzünç götürürken, Üveyik’ten ürüyerek, üvendirelerini sürüyerek yürüyen üçkâğıtçı ütücülerin ürküntü üreten ünü batasıca ünlemleriyle ürküverdi.
ÜNSÜZLERİN DOĞRU ŞEKİLDE ÇIKARILMASI
(F) Farfaracı Fikriye ile favorili fasa fiso Fahri Fatsalı Fatma’yı görünce, fesleğenci feylesef Feyyaz’ı fındıkçı Ferhunde’yi anısayarak feveran ettiler. Felemenk’te Felemenkler’in Felemenkçe konuşmalarını fikrederken fertliği çektiler. Fermanlı fabrikatör farmason Fuat filden, fiilden, fısıltıdan fark eden flütten, filitten, fötrden fellik fellik kaçar.
(P) Pınarbaşı’nın pimpirik pompacısı Pötürgeli pazvantoğlu pusatçı paspaslı palaskasız pisbıyık paskal pasin, Pülümürlülere püskürt Türkçesi püskürteçtir demiş. Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse, pireli peynirlerde pişip pervaz ederler.
(M) Marmara’daki Marmarisli mermerciler mermerciliği meslek edinmişler ama Mamak’taki mamacılar manyetizmacılıkla, marmelatçılığı meslek edinememişler.
(V) Vırvırcı Vedia ile vıdı vıdıcı Veli velinimeti vatman Vahit’e vilayette veda edip Vefa’ya doğru vaveylasız ve levasız ve lespitle volta vururlarken voleybolcu Vatman virtüöz Vicdanı ve Viranşehirli vatanser viyolonselist Vecibe ile karşılaştılar.
(B) Babaeskili babacan Bahri Beberuhi Bedri ile bıyıksız bıçkıcı bıngıldak Bahri’in Bigadiç’teki bonbon bonmarşesini bulup, bön bön bakarak büyülü büyük buhurdanlığı buğulu buğulu boşaltıp bomba bırakıp Bodrum’da bayılıp kaybolmuşlar. Bir berber bir berbere bre berber gel beraber berber dükkanı açalım demiş.
(S)  Sazende Şazi ile zifos Zihni zaman zaman sizin sokağın sağ köşesinde sinsi sinsi fiskoşlaşarak sizi zibidi Suzi’ye sorumsuz yorgun ederler. Sen seni bil sen seni, bil sen seni,sen seni bilmezsen patlatırlar enseni.
(Ş) Şavşatlı Şaban, Şarkışlalı şipşakçı Şekip ve şipsevdi Şehime şişnameden şeyankuşu, şömine maşası, şemsiye, ışıklı şezlong gibi şeyler almışlar. Şiş şişeyi şişlemiş mi, şişlememiş mi; şişe keşişe şiş demiş mi dememiş mi?
(Ç) Çatalağzı’nda çatalsız Çatalcalı çatalcımın çarpık çurpukan çiçeğini çalçene Çoruh’luya çarptırmasına ne dersin?
Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar. Nesi için Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar? Karı için Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar. Çapakçurlu çapaçul çarkçıbaşı çaylak çoban, Çatalcalı çakmakçı çivit Çobana;
‘’Behey çaçabaloğlu, çepiç, çerçi, çakaloz, çayırhorozu, çöpçatan, çuçur, şirişotu çarık çorap çolak, ben sana çarık çolak mı dedim?’’demiş!
Çöpçüler, lütfen lüzümlu lüzümsuz lakırdıları bırakın da ‘’Lüzfer ile rızk, rap, rop, rint, ring, ray, radyoaktivite nedir?’’ diye laflayın.Lehistanlı lungur lanfır likorinoz lafebesi lostromo, Lüleburgazlı, Leyla Lalelili Lale’ye leblebi ile limon ikram etmiş.
Jurnalci Jale ile jenaratör Müjgan, Japonya’dan jilet, jant, jet, jambon, julatin, jartiyer, jeton, jarse, japongülü getirdiler.
Zonguldaklı Zaloğlu Zöhre’nin kızı Zühal zibidi Zeki’yi ziyafette zilzurna zerdali zerk ettiğini görünce zıvanadan çıkmış: ’’Bak zibidi Zeki, sen ve değil zahiren zahireci, zalim, zevzek, zikzaklı, züğürt, züppe, zarapozun ve de zerzevatın, zirpozun tekisin!’’ demiş.
Sedat Tınaz’ın tasası suratsız teyzesine rastlayan set üstünde sırtını zerzavat sepetinin pis tepesine sürten Sezen’in sıska sülük tazısını tuz tortusu tütsüsüne tutmasıydı.
Issız Sivrihisar’ın sarsıntısız şosesi üstünde zırıltısız sızıltısız bir yaz köşesi seçip sazsız,cazsız ve susuz, içkisiz saf sosisonla işsiz bir yaz sürmek isteyişimizin sırrını sezişinize sersenişsizce sustum.
Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, ortadaki soğuk su şişesi.
Paşa tası ile beş has tas kayısı hoşafı.
Nabran Nadir’in Nallıhan’da naneruhu, nalın, narenciye, nergis alıp sattığı, namlı Nesrin’e de nazikane nazım, nesir, nesep, nesiç, nemelazımcılık, nezaket, nikelaj, nüans, nümayış nukut, noel, diyetşekeri üzerine nutuk attığı söyleniyor.
Ramazanda Rizeli Remzi rüküş Rümeysa’ya rastlamış da römorkör, rizoko, rorkoko, ruhülkudüs, rüzgargülü, rıhzırh, rehabilitasyon, rızk, rot, rang, rint, ring, ray, radyo aktivite ve rab nedir, diye sormuş.
(C) Cemil, Cemil’e ve Cemal cumaları cilacı cüce Canip’in cicili bicili cumbalı ciltevinde cümbür cemaat cacıklı civcivle cücüklü cacık yerler, sonra da Cebecili cingöz coğrafyacının cinci ciciannesinin cırcırböceğini dinlerler. Ocak kıvılcımlandırıcılarından mısın, kapı gıcırdatıcılarından mısın?
Ne ocak kıvılcımlandırıcılarındanım, ne kapı gıcırdatıcılarındanım.
(D) Dadaylı dadımın Dodurgalı düdük delisi dedesi diline doladığı debdebeli dedim dediğiyle dırdırını dilinden düşürüp de bir kez olsun doya doya düden diyemeden düdedin dallara doldurduğu doyumlu yemişlerden doyasıya yiyemeden darı dünyadan göçüp gitti.
Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse dört deryadan dört dert, dört dergahtan dört dev çıkar.
(T) Tahrilli ve talihli tentürdiyotçu tetik Tahir ile tahterevallici tekinsiz Tevfik’in talimhanede ters türs, terter tepinip tir tir titremeleri Turhallı tombul Turgut’u tıpış tıpış tosbağa tepesindeki tönbekçiye doğru yürüttü.
DAMAK ÜNSÜZLERİ –‘’K’’,’’G’’,’’Y’’
(K) Kasımda Kazım ile Kasım dayım daima:’’Sahi, Salih, sen sabah sabah sahneden sahaya Hamid’i, sahadan sahneye de Hamide’yi mi yolladın?’’diye sorar.
(K,E) Kendirli’den kemençeci kekeme Kerim kentlerin keşmekeşliğine kesinkes karşı çıkıyor ve keşke Keşan’da keşkekçilikle, kesmeşekercilik yaparak kereste, kerevet, kereviz, keten helva, kendir, kenevir, kemençe, kelem, kekik, keklik satıp kelepircilik ediyor. Kırk tarlaya kemeken eklemişler. İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin kürküne eklemişler.
(K,A) Karburunlu kabadayı Kadir, kafakağıdını Kadirlili kadirbilmez kapkapçı Kasım ile Kahire’deki Kalecikliler kahvehanesinde kalamarla kafuru satan kaparozcu Kuzguncuklu kozmonot Kazım’a kaptırmış.
(K,İ,U) Kani’nin kafasının Kabil’i kabul edip kaçması kabil değil.
Kilisli kikirik kilimci Kilizmandaki kilitli kilisede kimliğini kimseye sezdirmeden kucak kucak kuskuslu kuşkonmazı kukumav kuşuna, kişiliksiz kulağakaçan kirli kirloz kirpiye de Kuşadası’nın kuşhanesindeki kuşbaşlı kuşbazla birlikte önce kişnişli kuşüzümünü, sonra da Kuma’nın kumlu kumlu kuşkirazını yutturmuş. Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkırkıkırdatarak Küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat’ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi. Kınıkhan’daki kırıkçı kırçıl kargın kırıkçısı kırmızı kırda kıkır kıkır kıkırdayarak Kırımlı kıkırdakçının kızıl kırlangıçlarını kışın kırlarda Kırgızlı Kırpıntıcı kırışık Kırımtov’un kırıkkıraklarıyla besliyormuş. Kürkü kürke kürkçü ular. Kürekçi kürekle kürür kan kürsü ile kürdan, kürküs, küsküt ile küskün, küskütük, kürtün küriyumla küreyi kürtaj yapar. Kırk kırık küp,kırkının da kulpu kırık kara küp. Koca kokoz kokainman kokorozlana Kazablankalı kozmonota kök, kok, köken, kokot, kök sökmek, kokoreç, kökmantar, köknar, köçekçe, körkandil, krematoryum, kösnüklük ne demek? Diye sormuş.
Yalancıoğlu yalıncık yayladağının yahnisini yağsız yiyebilirse de Yayladağının yağlı yoğurdundan, Yüksekova’nın yusyumru yumurta yumurtlayan tavuklarından, bir de Yörük ayranıyla yufkasından asla vazgeçemez.
Güneyli girgin gammaz Galip Gavurdağı’nda güpegündüz galeyana gelmiş de Gülgiloğlu Gaziantepli gazup gazinocuyu Gölköylü gitaristle birlikte Gümüşhane’ye göndermiş.
(K,G) Geçen gece Gemerek’ten Gediz’e gelen Gebzeli gezginci gizemcilerden gitarist general Genzel gençlere, gerçekdışılıkla gerçeklik dışı ilişkiler arasında ne gibi bir geçerlilik gerçekliği olduğunu sordu. Galata Kulesi kapısı karşısındaki kuru kahvecinin gıgısı çıkık, dişi kırık, kurbağa kafalı, karakoncolos kalfası Hakkı karışıklığa getirip kahveye kavruk kakule kırığı kattı. Hahamhanede hahambaşı hahamı homur homur homurdanır görünce, hemencecik heyecanlandı, hızlandı, hoşnutsuz ve hırçın halde halhalları, halkaları ve halatları hallaçlara verdi. Hollandalı Helga’ya da: Hah! Haydi, hohla, hemen hoh de! Dedi.
Hakiki hakimin hükmüne, mahkuma ve mahkemeye hakim, mahkumun hüküm ve hakkını da hakkaniyetle vermesi gerek
(B,P,D,Y) Batı tepede tahta depo dibinde beytutet eden Pullu Dede Tekkesi’nden matrut bitli Vedat, dar derede tatlı duttan dürülü pide yutup pösteki dide dide dört ayda dört türlü derde tutuldu.
(B,P) Bir pirinci birinci buluşta bir inci gibi birbirlerine bağlayıp Perlepe berberi bastıbacak Bedri ile beraber Bursa bağrına parasız giden bu paytak budala, babası topal Badi’den biberli bir papara yedi.
(B,D) Baldıran dalları ballandırılmalı mı, ballandırılmamalı mı? Sonra o bala daldırılan baldıran dalları dallandırılmalı mı, ballı dalla dallandırılmamalı mı?
(T,D) Titiz, temiz, tendürüst dadım; tadını tattığı tere demetini dide dide dağıttı da hiddetinden hem dut dalında takılı duran dırıltı düdüğünü öttürdü, hem de didine didine ‘’dedim dedi, dedim dedi’’dedi durdu.
(T,Ç,S) Üstü üçtaşlı taç saplı üç tunç tası çaldıran mı çabuk çıldırır, yoksa iç içe yüz ton saç kaplı çanı kaldıran mı çabuk çıldırır? Üç tunç tas has kayısı hoşafı.
(T,K) Al bu takatukaları takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatukaları takatukalamam derse, takatukacıdan takatukaları takatukalatmadan al gel.
(L,D,N) Elalem bir ala dana aldı ala danalandı da biz bir ala dana alıp ala danalanamadık.
(K,R) Kırk kırık küp, kırkının da kulpu kırık kara küp.
(K,R,D) A be kuru dayı, ne kuru sarı darı bu darı a be kuru dayı?
(B,M,Ş) İbiş ile Memiş mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi?
(D,L,T,R,K) Şu karşıda bir dal, dalda bir kartal; dal sarkar, kartal kalkar; kartal kalkar, dal sarkar. Dal kalkar, kartal sarkar, kantar tartar.
Şu karşıdaki kara kuru kavak, karardın mı ey kara kuru kavak, sarardın mı ey kara kuru kavak!
(S,K) Bu yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak, sarımsaklamasak da mı saklasak.
(M,Y,L) Bu yoğurdu mayalamalı da mı saklamalı, mayalamamalı da mı saklamalı?
(B,Ş,Z) Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek, bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: ’’Siz de bizcileyin beş boz başlı beş boz ördek misiniz?’’demiş.
(D,P,K) Değirmene girdi köpek, değirmenci çaldı kötek; hem kepek yedi köpek, hem kötek yedi köpek.
KALIN VE İNCE ‘’L’’Lİ ALIŞTIRMA
Ulukışla’lı kul Lütfü ile Ulamışlı kel Lütfi Kilis’in Lalapaşalı lambacı güzeli lokmagöz Lale’nin halılarını Halide’nin haldır huldur halli hal halinde dokur, bir yandan da halen halsiz halifesiz halasını halisane hallaç Halim’i ile lostromo Lami’nin yanında elif, lam,lamelif okur; linolyumculuk, lotaryacılık, hallaçlık, levülozlu liva loğlaması lığcılığı ve lastekli laternacılıkla lakerdacılık yaparlarken Uluborlulu ulu lüleci Lütfiye ile Zileli zalım zevzek zilli Züleyha’ya demiş ‘’Zaloğluluk etmeye kalkma, zar zoru zorlar; sen sen ol, lalangalyı, laklakıyatı, lahavleyi bir yana bırak; zalım dilini, zorba elini, ladikli lahuti zilini tut,öyle leylim leyli leylim leyli; lap, lop,lüp, lebaleb, lakap, lahuri, lüma, lüyohü, lebed, lebit, lomboz, lif, lüfer, likorinoz diyerek elalemi deliye döndürüp haldır haldır, paldır küldür Limerk’e kovalama!’’demiş.
UZUN VE İNCE ‘’A’’ İLE ALIŞTIRMA
Lalelili belalı Leyla ile tabelalı lüleci Lale, bir de Lüleburgazlı Lalapaşagilin iliksiz, löpür löpür latifeci latif Latife’sinin lalasının halasına: ‘’Hala halhallı hali ile illallah halli hala ve hali halıları, sonra da Bolulu lüzuci Lütfullah ve lakerda, halatlı laterna, lahana, likidasyon, lumbago,lokomobil, layıkıyla layıklık konuları üzerinde didişip duracağınıza, lütfen lafebiliğini, laubaliliği, lalalığı, halalığı, halhallığı, laklakçılığı, langır lungur lafçılığı bırakın da lizollenmiş loş lokantanın locasında lop lop loğusa latilokumu yemeye, lıkır lıkır leylaklı limonata içmeye gelin!’’ demiş.
‘’D’’ HARFİ İLE YOĞUNLAŞMIŞ ALIŞTIRMA
Düşkün düşündeş düşünselde düşçü düşünsellikle düşünceler düşselliğini düşünüden düşürmez. Düşürürse eğer düşüncelik düşüncesizlikle düşündürücü bir düşüncellik kazanır. Vedat’ı caddede durdurdum da dedim ki: ‘’Şu darıdünyada delilerle dertli dedeler içinde didindin durdun da kendi derdini döküp dereden tepeden dört lakırdı edecek bir hemderdi neden bulamadın? Damdan geldim, dedeme; ’’Didim Didim dit, dom dom konuşma dum dum kurşunu düm düm değil, dom dom patlar. Dım dım da dım dım dım dım da dım, dım dım da dım dım, ben bu dımdımdan bıktım dedim. Dombaylı dümbül düdük dümbelekçi dümdükçünün depdebi delisi dadaylı dedikoducu didaktik dedesi Dodurgalı didikçi dudu dadısı ile dudaksıllaşamadıkları için durup dinlenmeden dadididödödududüdüdododıdı dedi durdu.
‘’P’’HARFİ İLE YOĞUNLAŞMIŞ ALIŞTIRMA
Pohpohçu pinti profesör pofur pofur pofurdayarak hıçla tunç çanak içinde punç içip pülverizatör prospektüsünü papazbalığı biblesunun berisindeki papatya buketinin bu yanına bıraktıktan sonra palas pasdıras Pülümür ile Pötürge’den getirdiği pörsük pötikare pöstekiyi palaycıların Pıtırcık pazarında partenogenez pasaparolası ile perlavsız pervarsız pervaz peyzajını ve peronospora pestenkerani pestilini posbıyıklı pisboğaz pedagoga Pınarbaşı’nda beş peşkirle peş peşe peşin peşkek çekip pılısını pırtısını topladı.
‘’Pingpong pingpong, pingpong! Piyango pingpong! Piyango pingpong piyango pingpong! Pin! Pong!...’’ diyerek posufun pisipisini otundan yapılma piştovsu piposunu tüttüre tütüre petalinise doğru paytak paytak yürüyüp gitti.

‘’S’’ HARFİ İLE YOĞUNLAŞMIŞ ALIŞTIRMA

Sason’un susuz sazlıklarında sadece soğanla sarımsak satılacağını söyleyen Samsunlu sebzecilerin sözüne sizlerde sessizce ve sezgilerinizle sığınınız. Safranbolu’lu Safinaz ile Salihlili Salih Sivrihisar’da soğuklamış sünizit olmuşlar sonra sımsıkı sarınarak söylenmesiz Seyitgazi sarımsağını suteresini susarmısağı ile sarmalayıp suyunu süzmüşler.


 Not : Bu yazı alıntıdır. Ben kendimde bu çalışmayı yaptım. Faydasını gördüğüm için sitemde paylaştım. 


************************************************


 Daha fazla yaratım aracı ve bilgi için kitaplarımı satın alarak hayatınıza  katkıda bulunmak ister misiniz?Kontrol Sende - Çekim Yasası ve Bilinçaltı Dönüşüm Rehberi Kitabı - 2019 - 2 nci Baskı


 KONTROL SENDE
İzin Ver GELSİN, İzin Ver OLSUN
Çekim yasası ve Bilinçaltı Kayıt Dönüşüm Rehberi

Düzenlemiş İkinci Baskı


************************************************


Bilinçli Yaratma Sanatı Kitabı


Daha İyi Bir yaşam için

BİLİNÇLİ YARATMA SANATI


******************************

Kitapları Temin İçin : cekimyasasi@hotmail.com

Tel/Whatsapp : 0 553 06 00 464

www.halissahiner.com

 

155 yorum :

 1. Sayın Halis Şahiner, bu yöntem konuşma bozukluğu çekenler üzerinde etkisi olabilir mi, bu sayede takılmadan akıcı bir konuşma elde edebilirler mi sizce?

  teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Her inanca bagli. İnanirsaniz kesinlikle istediginizi elde edebilirsin.
  Basaracagim diye yapacagin her calisma size istediginizi getirir.
  Bu calismayi ayna karsisinda ve agzinizda bir dey yokken yuksek sesle tum kelimeleri vurgulayarakta yapabilirsiniz.
  Konusma bozuklugu konusunda konusma bozuklugu herhangi bir korkudan kaynaklaniyorsa bunun icin EFT duygusal ozgurluk teknigi kullanarak cozumleyebilrsin o teknikle ilgili bilgi sitede mevcut
  Basarilar dilerim

  YanıtlaSil
 3. geçenlerde Star Tv'de yayınlanan İşler Güçler adlı dizi oyuncularının konuşmalarını dinledim. Murat, Boomcu Onur için dedi ki: abi, onuru konuşması bozuk olduğu için diziye aldık. adam konuşa konuşa replik okuya okuya konuşması düzeldi, şimdi adamın konuşmasını bozamıyoruz ki eski halindeki gibi olsun.. bu yüzden konuşmalarını kağıda bozuk şekilde yazıyoruz ki bozuk ancak okuyabiliyor dedi... ben bu konuşmadan şunu çıkardım ki yukarıdaki çalışma düzenli yapılırsa konuşma düzelir tıpkı boomcu onurun düzeldiği gibi :)

  YanıtlaSil
 4. Katkıların için Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Bir süre konuşma okulunda yöneticiydim. kalem çalışmasında zorlanan sözcükler olursa, nefes kesilecek kadar zorlanılırsa dilin yanak ve çene kaslarının zayıflığından dolayıdır. Bunun için ilk günler sözcüğün ilk hecesi uzatılarak okunursa kolaylaşır, kısa bir süre kaslar gelişene kadar hece hece uzatılarak ulama yapar gibi de okunabilir. dudaklar rahatlar sonra sözcükler artık kendiliğinden kaslar geliştiği için rahatlıkla çıkar. Nefesimizi rahatça alıp vermeliyiz diyaframdan(göbeğin altı) nefes nefese kalmadan düzenli sakin ve emin bir zihin yapısıyla okunursa etkisi artar.

   Gülgün Feymanın videosunu da paylaşıyorum.
   http://www.uzmantv.com/dudak-tembelligi-nasil-giderilebilir


   Kendisi ayrıca Kuş dili Eğitim merkezinde çalışıyor. Bu okulu da tavsiye ederim.
   http://www.kusdili.net/

   Sil
 5. halis bey bende küçükken olduğuna inandığımız ve bu yaşıma kadar devam eden konuşma bozukluğu var tam ritimli konuşmada zorluk çekiyorum. bilinçaltıyla ve sodona yöntemiyle 2 yıldır üzerinde çalışıyorum bir takım irerlemeler oldu.ama tam nedenin bulamıyorum.bazen bilinçaltında geçmişe dayalı rezil olma korkusunu çıkartıyorum ama daha fazla bir şey bulamıyorum yardımlarınızı bekliyorum tşk

  YanıtlaSil
 6. Sitede bulunan Regresyon Uygulaması Ses Kaydı- Geçmişte Yaşanan Olumsuz Duyguları Dönüştürmek.yazısında bulunan ses kaydını indirip bu çalışmayı yapabilirsiniz.

  http://www.hls-cekimyasasi.com/2013/06/regresyon-uygulamas-ses-kayd-gecmiste.html

  YanıtlaSil
 7. Sayın Halis Şahiner, siteniz çok memnunum ama şunu sormak istiyorum ben konuşurken çok fazla kelime yutuyor ve çok hızlı konuşuyorum.Bu teknik bu sıkıntımı gidermem de bana yardımcı olur mu ve bunu yanında kitap sesli kitap okumaktan başka neler yapabilirim? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 8. Faydalı olacağını düşünüyorum. Yukarıda Sevgi rumuzlu okuyucumun tavsiyelerini deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. Zeki Müren, Halit Kıvanç, İlber Ortaylı,Necmettin Erbakan, Celal Şengör'ün konuşmalarını dinleyin, izleyin (Youtube'de var) bu isimler Türkçe'ye önem veren güzel konuşan muhterem insanlarımız.

  YanıtlaSil
 10. ben çok kelime yutuyorum bunun faydası olur mu ? olursa ne kadar sürelik bir çalışmada konuşmam düzelir

  YanıtlaSil
 11. Halis Bey merhaba Ben kamuda isimle ilgili ara sira egitimler vermek durumunda kaliyorum.egitim verirken(tabi gunluk hayatta da olmaya basladi)surekli tikaniyorum nefesim kesiliyor ve haliyle cok zor durumda kaliyorum bu durum bende son yillarda olmaya basladi Daha onceleri rahatlikla kenimi ifade ederken simdi cok problem yasiyorum.bu konuda bana oneriniz var midir?

  YanıtlaSil
 12. Nefes kesilmesi bir korkunun tetiklemesi olabileceği gibi fiziksel bir rahatsızlık olabilir.
  Bu konuda
  Diksiyon Eğitimi


  adresinde diksiyon dersleri videosunu izleyip nefesinizi kontrol etme çalışmaları yapabilirsiniz.
  Ayrıca aşağıdaki linke bu konuda faydalanabileceğiniz pdf kitap linki mevcut

  Güzel Konuşma Kitabı

  Bunların dışında ses kısıklığınız korkudan kaynaklandığını düşünüyorsanız:

  Bilinçaltı kayıt Temizliğinde Kaynak Olaya Ulaşma

  bu yazıdaki ses kaydını indirip ses kısıklığınızın geçmişteki bir olaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. Merhabalar Halis Bey ben genizden konuştuğumu farkettim bundan dolayı sesim derin ve boğuk bir şekilde çıkıyor bunu nasıl yenebilirim?

  YanıtlaSil
 14. Yukarıda verdiğim linklerdeki çalışmalardan faydalanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 15. kelimeleri yutuyorum .dudaklarim konusurken dudaklarim yoruluyo faydasi olurmu

  YanıtlaSil
 16. Faydası olacağını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 17. konuşurken karşıdaki ler ''o'' ve u harfini aynı şekilde söylediğimi söylüyor bunu nasıl düzeltebilirim

  YanıtlaSil
 18. Ben bazen bazı kelimeleri söyleyemiyorum. Genelde Ne, Remzi falan ve hece tekrarı yapıyorum. Bazense konuşamıyorum kelime çıkmıyo ağzımdan. 2 yıl diş teli kullandım 1 hafta sonra çıkacak. Düzelmesi için ne yapmam gerekir?

  YanıtlaSil
 19. Konuşma esnasında bazı harflerı ya da hecelerin önünde blok oluşması ve her zaman farkı harflerde meydana gelmesi, bu egzersiz yardımıyla engellenebilir mi?
  Tek iken çok rahat çıkan kelimelerin farklı durumlarda ( korku heyecan tartışma toplantı vb) çıkmaması yada zorlanması giderilebilir mi bu şekilde?

  YanıtlaSil
 20. konuşma bozukluğu var kekeleme bide r harfini söyleyemiyorum yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil
 21. şair
  önemli olan başlamaktır.

  YanıtlaSil
 22. buna normal biri de çalışabilir mi ? illa konuşma bozukluğu olması mı gerkli ? cvp verirsenz sevinirm smdıden tskler

  YanıtlaSil
 23. Tabiki konuşmanızı düzeltmek için çalışabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 24. mrb bende konusurken cok zorlaniyorum bazen cenem sanki kitleniyo ve ben kelimeyi cikarmak icin cenemi cok kasiyorum vermis oldugunuz linki denesem bi faydasi olur mu?

  YanıtlaSil
 25. Faydası olacağına inanarak denerseniz tabiki

  YanıtlaSil
 26. selam bende kekemeyim:( hayatımı mahvetti 35 yaşındayım malesef evliyim 2 çocugum var mutlu bir evlliligim var ama ben mutlu degilim bir dolmuşa binemiyorum mecbur kalmadım sürece binsem inicegim gerde inecek var diyemiyorum cok zor durumdayım piskolojim altüst bazen düşünüyorum bir kolumda sorun olsa bir bacagımda bir gözümde sorun olsa digerleriyle idare edersin agzımız bir tane onu idare edemiyoruz:(( bende bu teknigi uygulasam düzelirmiyim cevap verirseniz coook sevinirim şimdiden tşkler

  YanıtlaSil
 27. Ben doktor değilim. Bu konuda yorum yapamam ama denemek hiç birşey yapmamaktan daha iyidir.
  Faydalı olacağını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 28. Bende o u karıştırıyom çok dalga konusu oluyor arkadaşlar arasında

  YanıtlaSil
 29. Halis Merhaba ben turkceyi kulanmada zorluklar cekiyorum anadilim olmadigi icin konusmadan once ana dilden dusunup turkce konusmaya çalışıyorum buda konusmami etkiliyor ne yapmaliyim yardimici olursaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
 30. Yukarıdaki yorumlarda tavsiye edilen sitelerdeki teknikleri kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 31. Yaparken dişimi çok sıkıyorum kalem düşmesin diye bu seferde çenem hemen ağrıyor acaba doğru mu yapıyorum????????

  YanıtlaSil
 32. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 33. Merhabalar emeğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Her gün uygulamaya çalışıyorum. Sizden ricam İslam peygamberi Hz. Muhammed 'in (s.a) isimlerinden birisi olan''Ahmet'' in birinci bölümden çıkarılmasıdır.Kötü bir niyet olduğunu düşünmemekle beraber başında budala sıfatının bulunması hoş bir durum değil. İgileneceğinizi düşündüğümden şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 34. Yaptığınız çalışma için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 35. merhabalar, ben kelimeleri yutuyorum tam konusamiyorum heyecanlaniyorum ve herseyi mahvediyorum konusunca... yardimci olabilirmisiniz tesekkür ederim

  YanıtlaSil
 36. arkadaşlar tüm hastalıklarınız için
  konuşma ile ilgili kekemelik ve dil sorunlarının gideren renk ve afirmasyonlar için:

  yazar Nil Gün 'ün Sağlık Olsun adlı kitabını kesinlikle alın. Mucize dönüşümler yaşayacaksınız.
  Hem Nil Gün 'ün kitabından afirmasyonları renkleri çapaları hem de Halis beyin paylaştığı egzersizleri çalıştığınızda yaklaşık 30 gün içinde kendiliğinden mucize gelişimler sizi şaşırtacak. Bu arada afirmayon cümlesine dikkat edin, kendini özgürce ifade et yazar.
  ama siz yıllardır aman ayıp olmasın içimdekini söylemiyim dediğiniz, otorite figürü insanlara HAYIR demekten çekindiyseniz, sevdiğiniz birşeye EVET seviyorum demediyseniz yani EVETİNİZ GERÇEK EVET, HAYIRINIZ GERÇEKTEN HAYIR olarak ağzınızdan çıkmamışsa içinizde birikmiştir ve size ekstra stres yükü yapıyordur. Bu değişimi başlatmak durumundasınız. Şimdi şu an değişmek için kendinize izin verin ve kendinizi olduğunuz gibi her halinizle kabul edin.Kendinizi kendinizden serbest bırakın. Duygularınıza ve düşüncelerinize saygı duyun ve kabul edin.

  google da hastalıkların ruhsal sebepleri yazın ve sonuçları inceleyin. Bir örnek: http://www.soqaq.com/index.php?topic=461.0

  Ayrıca bu zamana kadar kendinize SENİ SEVİYORUM, BUNDAN BÖYLE ŞİMDİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMİ ÖZGÜRCE İFADE ETMEK İÇİN KENDİME İZİN VERİYORUM, HERKES BENİ SAYGIYLA DİNLER VE BENİ OLDUĞUM GİBİ KABUL EDER DEYİN kendinize sesli olarak!

  Anthony Robbins in İçindeki Devi Uyandır adlı kitabını okuyun, bu kitap içinizdeki GÜCÜ dışarı çıkaracaktır eğer kitabı sonuna kadar okuyup uygulamaları yaparsanız kesin çözüm.

  Kendinize doğal taş satan yerden de işlenmemiş ''KYANİT taşı'' alın. sadece kolye olarak kullanın, taş teninize değecek şekilde olsun. taşın temizlenmesi ve programlanması var. http://www.bernaozcandemir.com/pozitif-enerji/dogal-taslari-temizleme-ve-programlama

  bu pdf deki olumlamaları da okumanızda fayda büyük: http://www.cigdematabey.com/wp-content/uploads/2012/01/olumlama-e-kitab%C4%B1.pdf

  Evren gördüğünüz gibi çözüm bilgilerle sizin hizmetinizde, ve ŞİMDİ sıra sizde harekete geçme zamanı ŞU AN :)

  Sevgilerimle
  Şaman Şifacı

  YanıtlaSil
 37. Bu arada önemli bir ayrıntı daha:

  her gün mutlaka çıplak ayakla toprağa basın. Halis beyin paylaştığı egzersizlerin a4 kağıdı olarak çıktısını alıp yalın ayak toprağa basarak büyük bir ağaca sırtınızı dayayarak okuyun yavaş yavaş. Ağaç sizin sırtınızda yük yapmış birikmiş negatif enerjiyi hemen çözecek ve toprak ise ayak tabanınızdan üzüntülerinizi sünger gibi çekip alacak. size güç katacaklar. kendinize geleceksiniz. Ağaç seçerken iki kolunuzu birleştiremediğiniz kadar geniş çapta olan ağacı seçin, yoksa sorun değil yeter ki ağaç olsun. Ağaçlar ve toprak en büyük şifacılardır!

  YanıtlaSil
 38. Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim.
  Sevgiyle

  YanıtlaSil
 39. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HALİS BEY KONUŞMAMADA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER OLDU ÇEVREMDEKİ İNSANLAR BİLE OLDUKÇA ŞAŞIRIYOR EMEĞİNİZE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yaptınız ve ne kadar zamanda görüldü bu değişiklik

   Sil
 40. Bende hızlı konuşmam var bu egzersiz faydalı olurmu

  YanıtlaSil
 41. Merhaba se harfini peltek telaffuz ediyorum.Çok çalıştım belirgin şekilde düzeldi ama hala var. Uygun tekniği bulsam düzeleceğine inanıyorum. Nasıl çalışmamı tavsiye dersiniz. Kalem vs

  YanıtlaSil
 42. Halis bey sesim kalın olduğu icin insanlar beni anlamkta zorluk çekiyor buna birde bazı harfleri söyleyemem ve nefes yetmezliği de eklenince hiç anlasilmiyorum ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

  YanıtlaSil
 43. Bu yazı alıntıdır.Benim bu konuda bilimsel bir altyapım yoktur. Ben kendimde bu çalışmayı yaptım. Faydasını gördüğüm için sitemde paylaştım. Bu konuda deneyimli olan kişiler yukarıda görüşlerini belirtmiş olup tavsiyeleri dikkate almanızı öneririm.

  YanıtlaSil
 44. Teşekkür ederim. Başarı acı ve sıkıntı çekmeden gelmiyor.

  YanıtlaSil
 45. Merhabalar halis bey bu egzersizlerle belli bir seviyeye gelen kisiler egzersizleri biraktiklarinda eskiye dönermi konuşmaları yani egzersizler sürekli olmak zorundami

  YanıtlaSil
 46. Bir alışkanlığın yerleşmesi için 21 sürekli yapılması uzmanlarca belirtiliyor. Bu kapsamda iyice yerleşene kadar arada tekrarlamanın faydalı olacağını düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 47. R harflerini diyemiyorum herkes dalga geçiyo pelteğim s gibi harfleri dişlerimin arasında söylüyorum hocam lütfen yarıdm edin 15 yaşındayım lütfen bir çözüm yolu söyleyin hocam yalvarırrım

  YanıtlaSil
 48. Merhaba Halis Bey. Ben 13 yaşındayım ve ^R^ harfini ^Ğ^ diye söylüyorum bu çalışmayı yaparsam düzelme olur mu? Şmididen TEŞEEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 49. Merhaba hocam ben üniversite 4. Sınıfım. Hızlı konuşma sorunum var bende utangaçlık ve çekingenlik de var. Bu egzersizler iyi gelir mi acaba. Teşu

  YanıtlaSil
 50. merhaba, kalemi ağıza yerleştirirken dudağa yakın olan ön kısımda mı olması kasların gelişmesi açısından daha etkili olur yoksa çenenin daha gerisinde tutarak mı yapmalıyız bu egzersizleri

  YanıtlaSil
 51. Merhaba ben 14 yasindayim ve yeni liseye basladim gercekten yavas konusuyorum bazrn konusurken yavas konustugum aklima geliyor ve utaniyorum sizce ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
 52. Kalem agzımızda nasıl ne skılde tutmalıyız yardımcı olursanız sevınırım

  YanıtlaSil
 53. Konuşma bozukluğu için Kalemin faydaları Nelerdir bilgilendirir misiniz?

  YanıtlaSil
 54. merhaba Halis bey, bende kekemeyim, hangi egzersizleri onerirsiniz, cok onemli benim icin

  YanıtlaSil
 55. Bende başladım inşallah faydalı olur, günde iki defa tekrarlarken hiç durmadan mı okuyacağız?

  YanıtlaSil
 56. hocam saygılarımı sevgilerimi sunarım ben 26 yasındayım heyecandan kendime olan güvensizligimden bazen kekeleyerek konusuyorum tıp 1 diyabet hastasıyım bu siteyi gördüm bazen müsait oldugumda uyguluyorum bir kere okuyorum fayda yakalaya bilirmiyim çok kalın konustugum için s,ş,r harflerini soylemekte çok zorlanıyorum yardımcı olursanız sevinecegim

  YanıtlaSil
 57. Sana Yardımcı olacak dökümanları yukarıda paylaştım.

  YanıtlaSil
 58. arkadaşlar sorular hep aynı: doktor bey iyileşecek miyim :D müsaadenizle ben bi şey eklemek istiyorum. trt nin şu anki muhabiri ilkokuldayken kekemeydi kendisi bi hocamızın ilkokul arkadaşıdır. kalemle değil ama uzun süre ağzında çakıl taşıyla konuşarak konuşmasını düzeltmiştir.

  YanıtlaSil
 59. Ben bir metni sesli okurken sürekli takılıyorum. Kitap okuyorum ve okumayı da seven biriyim. Ama sesli olarak uzun cümlelerrde kuramıyorum . Bu beni biraz diğer insanlardan uzaklastiriyor. Sizce ne yapmaliyim ?

  YanıtlaSil
 60. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 61. Bir alışkanlığın yerleşmesi için 21 gün sürekli yapılması uzmanlarca belirtiliyor. Bu kapsamda iyice yerleşene kadar arada tekrarlamanın faydalı olacağını düşünüyorum.
  Kalemsiz konusunda denenebilir.

  YanıtlaSil
 62. Benim kalemi ağzıma alınca kusasım geliyor ve ara vermek zorunda kalıyorum sık sık yine de işe yarar mı ?

  YanıtlaSil
 63. üniversiteye başlayacağım yanlızca yaşadığım çevreden dolayı düzgün konuşamıyorum kendimi tam ifade edemiyorum konuşurken bazı kelimeleri söyleyemiyorum bu egzersiz yeterlimi günde kaç kez yapmalıyım

  YanıtlaSil
 64. Ne kadar çok tekrara ederseniz o kadar faydalı olacaktır.

  YanıtlaSil
 65. şuanda sabaha kadar çalışmayı düşünüyorum.Konuşma bozukluğu çekiyorum.Özellikle R harfini söyleyemiyorum.Ümidinizi kaybetmeyin.Çalışınca başaracağımıza inanıyorum

  YanıtlaSil
 66. Ya ben konusurken kelime yutuyorum ,cok hızlı konusuyorum 1. Sınısta bike kitap okumaya kaldırdıyıgında sıkına sıkına okuyodum suan 16 yşndym ben bunları ne süreçte yapıcam nasıl yapıcam bilmyiroum biri acıklasın hepsini birden mi okucam nasıl olcak

  YanıtlaSil
 67. Ben bazı harfleri soyleyemiyorum bunu yapsam düzelirmi yardim edin lutfen

  YanıtlaSil
 68. türkçeyi güzel kullananlar arasında onlar yok konuşmayı önemli olan akıcı anlamlı hızlı hazırcevap bir şekilde konuşmaktır o yüzdende en iyi konuşan cezadır türkiyede türkçeyi en iyi konuşan rapçi ceza dır NET!!!

  YanıtlaSil
 69. Merhaba halis bey bu dediklerinizi yaparken nefes nefese kalıyorum sizce normal mi ?
  Bide ben rapçiyim flex(çok hızlı şarkı söyleme) yapabilirim dimi ?

  YanıtlaSil
 70. Kardesim bunlarin hepsinimi tekrar edecegiz yoksa sorun yasadimiz harfle ilgili olan bolumlerimi tekrar edecegiz

  YanıtlaSil
 71. Ya ben konuşurken kelimeleri yutuyrm ama ben farkina varmadan konuşuyrm lutfen bana yardim edin bende herkes gibi duzgun konuşmak istiyorum......

  YanıtlaSil
 72. Ben kitabi sesli okuyarak anlayabiliyorm neden acaba

  YanıtlaSil
 73. Merhaba Halis Bey, arkadaşlar. Arada da olsa kekeleme var. Kendimi ifade etmekte zorlanıyorum. Üni. mezunuyum. İş başvurusu yapıyorum. On lisans mezunu olduğum için arıyorlar tamam. İK ile konuşurken bir takılmalar kendini düzgün ifade edememeler. O iş başvurum orada sonlanıyor. Şuan izmirde bir diksiyon kurşuna yazıldım. 7 hafta 42 ders saati bakalım. Birde buradaki yazanları uygularım. Allah böyle bir durumu kimseye nasip etmesin. Önerilerinizi bekliyorum.

  YanıtlaSil
 74. Kekemeliğin oluştuğu geçmiş kayıtların temizliği konusunda bir yaşam koçundan destek almanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

  YanıtlaSil
 75. Halis kardeş benim hızlı konuşmam var ve bazende iki ses tekrarına düşüyorum bu verdiğiniz çalışma işe yararmı şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 76. merhaba hocam. benim sorunum, kelimeleri yutarak konusmam, heyecanlı oldugum icin birazda hızlı konusunca corba oluyorlar. inşallah bu calısma fayda sağlar.

  YanıtlaSil
 77. Merhaba... Ben lise 4 öğrencisiyim. İstem dışı hızlı konuşuyorum ve bu konuşmamda anlaşılır olamıyorum. Kendimi rahat bir şekilde ifade edemiyorum. En büyük korkum bu sorunumun kalıcımı yoksa tedavi ile geçebilecekmi olmasını bilememem. Aslında her zaman hızlı konuşmuyorum. Mesela bazı yakın arkadaşlarımla hızlı konuşuyor, bazı arkadaşlarımla normal konuşuyorum. Bu sorun istediğim meslek açısındanda çok sıkıntılı olacak. Tavsiye ve desteğinizi lütfen esirgemeyin. Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 78. Yazının başında bu konuda kullanabileceğiniz detaylı alıştırmaların olduğu kitap linki mevcut. Onu indirebilir ve ondaki alıştırmaları yapabilirsiniz

  YanıtlaSil
 79. Neden kalemle yapıyoruz ya? Ağzım yoruldu :D kalemle veya kalemsiz ne fark var ki bence böle daha çok konuşmam bozulacak.

  YanıtlaSil
 80. Kalemi dilin altina koyarakmi okuyacaz yada dilin ustune koyarakmi halis bey

  YanıtlaSil
 81. Yani rahat ca okumak gerek

  YanıtlaSil
 82. merhaba hocam benim bir sorum var ben cagri merkezinde ise basladim cok zorlaniyorum bu iste faydasi olur mu dedikleriniz.biraz once ogrenmek istiyorum yoksa isimden olabilirim simdiden size tesekur ederim

  YanıtlaSil
 83. hocam ben cagri merkezinde calismaya basladim sizin yazdiklariz bana faydasi olur insallah

  YanıtlaSil
 84. Yukarıdaki kitabı indirip ondaki egzersizleri yapabilirsin.

  YanıtlaSil
 85. Halis bey bende konuşmaya başlamadan önce yanlış kelime çıkacak korkusu var bir de konusurken zorlaniyorum birde çok hızlı konuşuyorum

  YanıtlaSil
 86. Büyük ihtimalle çocuklukta yaşadığınız bir şeyler yüzünden böyle konuşuyorsunuz.
  Konuşurken hizlerinize dikkat etmeye onları anlamaya çalışırsanız konunun geçmişteki kaynaklarının farkında olabilirsiniz.

  O sahnelerde onları hisseden çocuğun algısını değiştirirseniz bugünki hayatınızda rahatlama olacaktır.

  YanıtlaSil
 87. Ben konuşuyorum ama toplum içinde arada zorluk cekiyorum 19 yaşındayım acaba konuşma umudu varmıdır ne yaparak geçebilir tavsiye de bulunursanız sevinirim Teşekkür ederim şimdiden

  YanıtlaSil
 88. Yaşadığınız olay zihinsel bir durum. Ve zihinsel durumlar nasıl oluştuysa o şekildede değiştirilebilir.
  Bunun için insanlar karşısında konuşma yaptığınızı imgeleyin ( tüm duyularınızla gerçek bir konuşma yaptığınızı hissedin) ve oarda hissettiğiniz duygulara bakın. heyacan vb şeylere vardır. ve sonra kendinize ben bu durumu daha önce nerede yaşadım diye sorun.
  O sahneye gidip o duyguyu hissederken o çocuğun korkularını giderecek konuşmalar yapın.
  Ve sonra yeniden bu güne dönüp konuşma imgelemesini tekarar edin.
  Rahatlama olana kadar aynı çalışmayı devam edin.

  YanıtlaSil
 89. Karaoke şarkıları var onları söylüyorum faydası olur mu yada ne üzerinde çalışayım şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 90. Hızlı konuşuyorum bu yüzdende konuşurken kelimeleri yutuyorum bu verdiğiniz teknikler ise yararmi

  YanıtlaSil
 91. Halis bey merhaba kekemeyim ben dil dudak çene egzersizleri yapıyorum. Ve yayınladıgınız tekerlemeleri okuyorum etkili olacagına inaniyorum.

  YanıtlaSil
 92. merhaba halis bey kekemeyim etkili olurmu tekerlemeler bide önereceginiz egzersiz varsa onuda açıklarmısınız

  YanıtlaSil
 93. Merhaba halis bey ben yabanci akrabarimla uc ay boyunca surekli olarak yanyana bulundugum icin sive bozuklugu yasamaya basladim acaba bu teknigi kullanmaua baslasam etkili olurmu simdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 94. konuşurken genellikle hızlı konuşmaya çalışıyorum ve kelime sonlarını yutuyorum,bazı harfler çok baskısız çıkıyor bunun diş yapısı ile ilgili bir sorun olabilir mi

  YanıtlaSil
 95. Merhaba Halis hocam öncelikle böyle güzel bir paylasimda bulundugunuz icin tesekkür ederim.Benim sorum günde 1 defa bu calismayi yapiyorum yaklasik 15 gündür.Sizce yarari olur mu ? Günde asgari 2 demissiniz kafam ona takildi :/

  YanıtlaSil
 96. Herkesin bilinçaltı ve algı seviyesi farklıdır.
  Kimisinde bir kaç çalışmada etkili olabilirken birilerinde üç ayda etkili olabilir.
  Deneyecek ve hayatınıza yansımalarına bakacaksınız.

  YanıtlaSil
 97. asımözbay25kasım2016merhabahocamiyibirpaylasımdabulundugunuzicinteşekkürederim.hocambucalısmayıcakıltasıylayapsakolurmuiyigünler.

  YanıtlaSil
 98. Çok sağolun bu paylaşımınız için çok faydasını gördüm şimdi daha akıcı ve takılmadan dilim sürrçmeden rahat konuşabiliyorum iyi günler

  YanıtlaSil
 99. Çok sağolun bu paylaşımınız için çok faydasını gördüm şimdi daha akıcı ve takılmadan dilim sürrçmeden rahat konuşabiliyorum iyi günler

  YanıtlaSil
 100. ben wil son hastasym buçalşma sayesinde Allahn izniyle konuşmamda basar elde ettim tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 101. Meraba ben çok yavaş konuşuyorum ve dalga konusu olmaya başladı artik, ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 102. Yukarıdaki egzersizi yapmanızı tavsiye ederim.

  İsterseniz yavaş konuşmanın kaynağı ulaşmak için sitemde bulunana regresyon kayıtlarından birisini indirip çalışma yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 103. bende kekemelik var bunları yapsam gecermi

  YanıtlaSil
 104. meraba benim sorunum bogumlanma... yani herzaman olmasada bazen kelime yutuyorum dogal olarak hızlı konuştugum zamanlarda oluyor. sinirlendigimde ben bile ne dedigimi anlamıyorum.konuşurken bzaten çıkması gereken kelime çıkmıyor önüne başka bir kelime katıp öyle konuşmak zorunda kalıyorum. tekerlemelerde hiç duraksama olmuyor.şuan 1 hafta oldu hem sesli kitap okuyorum hemde tekerlemeleri önce agıza kalem alıp okuyorum sonra kalemsiz okuyorum.. sizce tekerleme ve kitap okumayı sürekli okuyarak tekrar ederek bunu en kısa zamanda aşabilirmiyim.. saygılar

  YanıtlaSil
 105. Merhaba ben konusurken sesim kisiliyor bogazim dugumleniyor gibi oluyor ve sesim kendimi kasmadigim zaman kötü bir hal aliyor bu ergenlikten sonra böyle oldu ve şuan 20 yaşındayım bu calismalarin bana katkisi olur mu? Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 106. Halis Bey merhabalar, ben konuşurken yanında kalın ünlü olan K'leri (biraz şiveden kaynaklı) düzgün kullanamıyorum. Bu egzersizlerin bir yararı olur mu ? Eğer olmaz derseniz ne önerirsiniz ?

  YanıtlaSil
 107. Egzersizler sürekli yaparsanız hayatınızda fark yaratacaktır.

  İlave olarak isterseniz konuşmalarınızda farklılık yaratan konunun çocukluk bağlantılarına ulaşmak için regresyon kayıtlarını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halis bey ben genellikle n t l y d i e harflerinden takiliyorum bu harfleri cikarsam kekemeligim hic yok neredeyse acaba ne yapabilirim

   Sil
 108. ç,ş,c,j gibi harfleri yanlş çıkartıyorum tükürüklü garip bi ses çıkıyor ortaya bu da kendimi ifade etmemi engelliyor bu egzersizler faydalı olur mu ne kadar süre yapmam gerek?

  YanıtlaSil
 109. Halis bey öncelikle paylaşmınız için teşekkürler.Arkadaşlar süreç boyunca hep benzeri soruları dile getirmişler.Arkadaşlar şahsi fikrim olarak ister kekeme, ister harf söyleyememe, ister hızlı konuşma hangi rahatsızlığınız olursa olsun bu tekniğin ben işe yarayacağını düşünüyorum.Bende çok hızlı konuşma ve arada hızlı konuşma sebebiyle takılmalar ve bol bol kelime yutma problemleri vardı.Diş arasına kalem alıp konuşma tekniğini yaklaşık 10 gündür çalışıyorum ama ben normal kısa hikaye tarzı şeyler okuyordum.Halis beyin paylaştığı yazıları okuyunca gelişmenin ivme kazanacağından eminim şimdiki süreçte bile bayağı diksiyon ve anlaşılırlık sahibi oldum.Bazı arkadaşlar kalem koymadan olmazmı demiş.Kardeş sen hiç uğraşma kapat bilgisayarı, kapat telefonu git buradan. Mantık olarak Çene,Dudak ve Dil kombinasyonunu tutarlı hale getirmek gerekiyor bunu zorlayacak ve gerçekleştirecek şey ağzınıza kalem almaktır.Ne rahatsızlığınız olursa olsun yöntemi deneyin birşey kaybetmezsiniz.Hadi 21 gün uzun bir süre dediniz en azından 1 hafta süre boyunca deneme yapın.O vakte kadar gelişmeyi fark edersiniz zaten.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
 110. Merhaba hocam ben yor eklerini çıkarırken zorlaniyorum ne yapmalıyım teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Yukarıdaki çalışmaları veya linki verilen kitaptaki çalışmaları deneyebilirsiniz.

   Sil
 111. merhaba hocam benim bi sorum olacaktı bazen n.d harflerini cıkarmakta zorluk çekiyorum ve konuşurken takılıyorum. bu çalışmanın faydası olurmu acaba TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 112. selamun aleyküm. ben 4 ay önce beyin kanamsı geçirdim bana faydalı olabilecek bişeler varmı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sitemde bir çok konuda bir çok yazı var.

   İncelerseniz size katkı sağlayacak kendinize uygun yazılar bulabilirsiniz.

   Sil
 113. Merhabalar. Konuşma egzersizleri ve kitapla beraber 1 ay sonrasında konuşmamda yavaşlama oldu. Fakat bazı kelimelerde zorlanıyorum. Örneğin içinde "r,p,s,k" gibi kelimelerde. Ayrıca konuşurken bazen tükürük saçıyorum. Bunu görünce psikolojk olarak rahatsız hissediyorum. Bundan nasıl kurtulabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Egzersizlere devam edin zorlamanın ötesine geçtiğinizde bu durum düzelecektir.

   Sil
 114. Merhabalar bende çok yavaş konuşuyorum benle konuşan hasta veya yorgun olduğumu düşünüyor.Hızlı konuşmayı demiyorum olmuyor çoğu şey aklıma gelmiyor ben bu sorunu nasıl halledebilirim yorumlara bakıyorum geneli hızlı konuşmaktan şikayetçi bende neden yavaş konuşma gibi bi problem var anlamıyorum gerçekten çok üzülüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Egzersizlere devam edin zorlamanın ötesine geçtiğinizde bu durum düzelecektir

   Sil
 115. merhaba hocam emeğinize sağlık çok faydalı bir çalışma olmuş. benim de bir sorum olacaktı. r tedavisi gerçekleştiriyorum şuanda artık okumalarımda vs söyleyebiliyorum fakat henüz tam olarak konuşmama oturtamadım. bu çalışmayı yaparsam faydası olur mu yoksa tam yerleşmediyse dilime tekrar unutur muyum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devam etmenizi tavsiye ederim.

   Ne kadar çok egzersiz yaparsanız hayatınızın parçası olur.

   Sil
 116. Iyi günler hocam bende konuşma bozukluğu var bazı harflerde zorluk çekiyorum sesim de bi tuhaf çıkıyor anlasilmiycak kadar napsam geçer ve kaç günümü alır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tıbbi destek alabilirsiniz.

   Bu çalışmayı yapabilirsiniz.

   Ne kadar çok egzersiz yaparsanız bir şekilde hayatınızın parçası olur.

   Sil
 117. Mrb hocam benimde şöyle bir problemim var.Konuşurken kavga eder gibi konuşuyorum ama tabi bunu konuşurken anlamıyorum ben kendimi normal konuşuyorum zannediyorum.Konuşarak halledebileceğim hiçbir işi halledemiyorum,aksine karşimdakiyle kavga edecek duruma bile geliyorum çoğu zaman.Beni tanıyanlar konuşma tarzımın kavga eder gibi oldugunu bildikleri icin sorun olmuyor ama sonucta her konustugum insaninda beni taniması mümkün degil.Konusma tarzım bu deyip bu işten sıyrılmak istesemde bu durumdan çok rahatsızım aslında,ben de tatlı dilli olmak istiyorum.Bunun için neler yapabilirim acaba

  YanıtlaSil
 118. Ilk gün yaptim çenem çok acidi iki cümleden fazla okuyamadan dinlenmek zorunda kadim.Ancak ikinci gün yaptığımda ilk günkü gibi acıma olmadi hatta tek seferde bütün çalışmayı yaptım.Etkisini çok çabuk mu gösterdi acaba yoksa ben ikinci gün bi yerde yanlişlik mi yaptim

  YanıtlaSil
 119. Merhaba. Güzel konuşma kitabı sayfa 31'de "1.Derin Gevşeme: Tüm kas sistemlerinizi gevşetmelisiniz. (Ek ‘ye bakınız.)" yazıyor. "Ek" denilen yer neresidir?

  YanıtlaSil
 120. Benim sorunum kelime yutmak ve hızlı konuşmak bu verdiğiniz tekerlemeleri düzenli olarak 3 gündür çalışıyorum umarım fayda eder. Düzenli çalışmayla 15-20 gün içinde cidden fayda eder mi?

  YanıtlaSil
 121. Çalışmaya başlayalı 10 gün oldu tekerlemeleri okurken hiçbir zorluk yaşamıyorum ama konuşmamda herhangi bir farklılık göremedim. Sizce çalışmaya devam etmeli miyim?

  YanıtlaSil
 122. Düzenli çalışma konuyu çözecektir.

  YanıtlaSil
 123. teşekkür ederim. istifade ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkı olsun.
   Bundan daha iyi nasıl olur?
   Daha başka neler mümkün?

   Sil
 124. Halis bey r lerde zorlanıyorum biyerlere gittiğimde utanıyorum konuşamıyorum kelimeleri doğru çıkaramıyorum muhabbet edemiyorum hele kızlarla heyecan yapıyorum neyapmalıyım nasıl çalışmalıyım nerden başlamalıyım

  YanıtlaSil
 125. Rahat konuşmak istiyorum akıcı ilgi çekmek esprili konuşmak istiyorum ve nekadar zaman da düzelir bana lütfen yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil